70 let uměleckého školství v Neratovicích

28.06.2022 11:46

Podle záznamů v kronice města Neratovice se lze dopátrat, že počátek souvislé oficiální odborné výuky v uměleckých oborech dětí a mládeže v Neratovicích a okolí se datuje do roku 1952. Místa, kde výuka probíhala, stejně jako počet žáků i učitelů, se postupně měnily. Zpočátku pobočka Lidové školy umění v Mělníku se posléze osamostatnila a po roce 1990 se stala Základní uměleckou školou se sídlem v krásné budově na samém náměstí. Dnes má škola 450 žáků, kteří se vzdělávají ve čtyřech oborech pod vedením 21 učitelů, o chod školy se stará pět dalších zaměstnanců.

Rádi bychom malou oslavou v pondělí 7. listopadu letošního roku připomněli tuto skutečnost, zavzpomínali na jména lidí, kteří měli, nebo snad ještě mají s uměleckým vzděláváním v Neratovicích něco společného. Součástí oslav bude slavnostní koncert žáků školy, výstava prací žáků výtvarného oboru, vystoupení tanečnic a tanečníků a na závěr – společné vystoupení současných a bývalých žáků muzikantů. Pokud máte doma nástroj, chuť a hezké vzpomínky na Vaší "hudebku", prosím, vyhledejte na půdě či ve sklepě svou trubku, klarinet, housle či tubu, vyfoukněte pavouky z futrálu a začněte ihned cvičit! A hlavně – ozvěte se nám. Pošleme Vám noty na dvě nebo tři jednoduché skladby, které se snadno doma naučíte a na závěr celé slavnosti je společně provedeme.

Dirigování jedné z nich by se měl ujmout "otec zakladatel" neratovické ZUŠ a emeritní ředitel tamtéž, pan Jaroslav Kužel (pokud mu to zdraví dovolí), kterého tímto na dálku zdravíme.

Současně bychom rádi připravili malou expozici vzpomínkových fotografií. Máte-li tedy doma ve své "krabici vzpomínek" obrázek, který souvisí s prací LŠU Neratovice nebo později ZUŠ Neratovice a jste ochotni nám jej zapůjčit, budeme Vám za všechny budoucí návštěvníky slavnosti vděčni a vše samozřejmě vrátíme po skončení akce.

Napište, zavolejte a hlavně – v pondělí 7. listopadu 2022 přijďte k nám do školy. Nebudete litovat.

PhDr. Roman Novotný, ředitel ZUŠ Neratovice

Jásavá - všechny party.zip (3653892)
Muzikanti - všechny party.zip (2416025)
Vlast - všechny party.zip (2755037)